Müşterilerimizden - Ray Sigorta

Ray Sigorta A.Ş.
İsmail Yalçın
Pazarlama Direktörü

Ray Sigorta olarak CMC ile çalışmaya karar vermenizde neler etkili oldu?

2007 yılında kurmuş olduğumuz Ray Express Alternatif Dağıtım Kanalları ile Ray Sigorta'dan direkt hizmet almak isteyen müşterilerimize ulaşacak bir iletişim merkezi kurma çalışmalarımız da başladı. Öncelikli olarak müşterilere verilecek en iyi hizmetin hangi yolla sağlanabileceği ve Ray Sigorta için en verimli yöntemin hangisi olacağına karar vermemiz gerekiyordu. Bu konuyla ilgili çalışmalarımızın sonunda kendi uzman olduğumuz sigorta konusuna odaklanıp çağrı merkezinde dış kaynak tercih ettik.  Bu kararımızın sonucunda 2010 Mayıs ayında CMC ile çalışmaya başladık.  CMC ile çalışmamıza karar verirken öncelikli olarak CMC'nin finans alanındaki ve satış konusundaki tecrübesini göz önünde bulundurduk. Ray Sigorta için çok önemli olan bu iki konunun yanında CMC'nin sağladığı teknolojik alt yapı ve mevcut ekibin profesyonelliği de karar konusunda etkili oldu.

CMC ile iş ortaklığınız çerçevesinde çağrı merkezi kapsamında hangi hizmetler verilecek?

CMC öncelikli olarak bizlere Müşteri hizmetleri (inbound/outbound), Satış (inbound ve/veya outbound), Bilgilendirme (outbound) ve veri girişi, veri güncelleme ve teyid hizmetleri konusunda hizmet verecektir.

Dış kaynak çağrı merkezi kullanımının size sağladığı avantajlar nelerdir?

Ray Sigorta'nın öncelikli olarak en iyi bildiği konuya, yani sigortacılığa konsantre olmasını sağlıyor. Ray Sigorta olarak müşterilerimize en iyi sigortacılık çözümlerini sunarken bu hizmetler sırasında müşterilerimizin aldığı çağrı merkezi hizmetlerinde de problem yaşamasını istemiyoruz. Dış kaynak çağrı merkezi kullanımı sayesinde müşterilerimize iletişim merkezinden verilen hizmetin CMC aracılığı ile profesyonel olarak verildiğini biliyoruz.

Ray Sigorta olarak önümüzdeki dönemde hedefleriniz nelerdir?

Türkiye'deki sigortacılık sektörünün son yıllarda kazandığı uluslararası yapı ile birlikte rekabet de çok hızlı değişiyor. Satış ve pazarlama anlamında tüm dünyada örnekleri görülen çok kanallı bir yapıya geçmek kaçınılmaz. Sigorta hizmetleri paketlenebilir ürün haline geldikçe, onları müşterilere ulaştırmak için banka, leasing, acente ve adk gibi çok katmanlı bir dağıtım kanalı yapısı bizi müşterilerimize daha fazla yaklaştıracaktır diye düşünüyoruz ve alandaki yatırımlarımıza devam edeceğiz.